vánoční sborový dopis 2023

Napsal uživatel admin dne Čt, 07/12/2023 – 09.44

ADVENTNÍ DOPIS

Milé sestry, milí bratři,

milí přátelé evangelického sboru v Horních Vilémovicích, upřímně vás zdravíme ještě před koncem církevního roku.

Obsahem dopisu je letos krátké zamyšlení, pozvánka bohoslužbám a koncertu. Na tomto místě chceme zároveň poděkovat Vám všem, kteří přispíváte na provoz sboru a zároveň Vás požádat, abyste i dalším roce a letech na náš sbor mysleli; pokud chcete probrat, na co všechno vybrané finance využíváme, presbyteři jsou Vám plně k dispozici.

Součástí tohoto dopisu naopak není ohlédnutí za sborovým životem, na které bude čas při sborovém shromáždění. Sborové shromáždění konané v březnu roku 2024 bude zároveň volební. Jak víte, bydlí na naší faře od července br. farář Filip Boháč, který od ledna přebírá administraci našeho sboru. Od září – pokud vše dobře dopadne – nastoupí v našem sboru na poloviční úvazek (druhý půlúvazek bude mít v třebíčském sboru, čímž dojde k většímu propojení). Radujeme se z toho, že budeme mít vlastního faráře, který navíc žije v místě!

Do tohoto času vám se s. kurátorkou přejeme, především, aby letošní advent byl časem požehnaným a naplněným: především usebráním, myšlenkami na Pána Boha, péčí o potřebné (konáme dobrovolnou sbírku pro Marušku Nahodilovou), modlitbami a projevy lásky. Aby ubyly starosti o vlastní klid (který občas zaměňujeme se skutečným pokojem) či o „bohatého ježíška“.

Pán Bůh nám zaslibuje, že když (se) mu otevřeme, můžeme zažít nečekané a být naplněni radostí a pokojem. Jak to zpíváme v krásné adventní písni:

Noc tmavá ještě halí nejeden lidský žal.

Pojď s námi Boha chválit, kdo stál jsi opodál.

Ozářen Božím světlem, unikneš temnotě

a nalezneš svůj Betlém i spásu v životě.

_________________________________________________

Vůl zná svého hospodáře, osel jesle svého pána, mne však Izrael nezná, můj lid je nechápavý.                           Iz 1,3

Na světě byl, svět skrze něj povstal, ale svět ho nepoznal. Přišel do svého vlastního, ale jeho vlastní ho        J 1,10–11

Milé sestry a milí bratři,

ten verš z proroka Izajáše je důvodem, proč bývá vedle betlémských jesliček tradičně umisťován vůl a osel. Autoři betlémů tím chtějí naznačit, že Izajášovo proroctví dochází naplnění právě tehdy, když se narodil Ježíš. Ježíš je tím Pánem. Vůl a osel ho rozpoznali a u betlémských jeslí proto nesmí chybět.

Do kontrastu s volem a oslem je postaven Boží lid, který je nechápavý. Tato nechápavost se projevila právě při Ježíšově příchodu na svět, který Ježíše nepoznal a ani jeho vlastní ho nepřijali. A na tuto nechápavost pak narážel během celého svého pozemského života. Evangelium, které přináší, je neskladné. Důvěra v Boha je tak hluboká, že je těžké se jí přiblížit. Oblouk od Vánoc k Velikonocům až k ukřižování je pak naprosto logickým vyústěním Ježíšova působení. Kristovou smrtí však evangelium nekončí. To ale předbíhám. Vraťme se na začátek.

I tak „hloupá“ zvířata, jako je vůl a osel, reagují na Ježíšovo narození svou přítomností u jeslí lépe než Boží lid, který v Ježíšovi svého Pána nepoznal, a proto ho ani nepřijal. Jakoby nám ten výjev z betlémských jesliček kladl vtíravou otázku, zda jsme chápaví aspoň jako vůl a osel, kteří vítají narození svého Pána. Zda vnímáme, že Bůh v Kristu přišel a že přichází i k nám a pro nás. Ta otázka se dá položit ještě jinak, na tělo: Narodil se v betlémských jesličkách i Tvůj Pán?

Pane Ježíši Kriste, vyznáváme, že jsme pro Tvé přicházení nevšímaví. Vyznáváme, že nám často brání natvrdlost nebo sobectví. Chceme Tě vítat a zároveň si žít podle svého. Chceme, abys byl naším Pánem, ale jen když Tě nutně potřebujeme. Chceme si Tě všímat, jen když si sami uprostřed našich aktivit najdeme čas. Odpusť nám.

Prosíme, přicházej k nám zas a znovu, dávej se nám poznat, otevírej nám svou náruč, daruj nám svůj pokoj. V Tobě je naše naděje! Amen

požehnání Evangelické církve Kanaků Nová Kaledonie

Kéž živé a láskyplné ruce, ruce Ježíše Krista, které odstraňují všechno zlo, dávají sílu a stálost všemu dobrému a šíří je skrze každého z nás.

Zveme vás

25. 12.  11 h     Boží hod vánoční                bohoslužby se sv VP

26. 12.   9 h    Druhý svátek vánoční        vánoční slavnost

7. 1.     15h      tradiční koncert Dvorkaři (fara)