Vánoční

Napsal uživatel admin dne Po, 19/12/2022 – 16.40

Vánoční dopis

Díky příběhům děti začínají vnímat to, co se kolem nás děje. Svět není jen chaotická změť dat a nahodilých událostí, je to předivo příběhů. Každá událost, každý čin, nebo slovo vyvolají reakci, něco zapříčiní, začne se odvíjet děj, který má svůj konec a své vyústění. Příběh je krátká struktura, ve které přemýšlíme. Proto se můžeme ve světě orientovat a smysluplně zapojovat, proto si umíme představit, jak některé věci asi dopadnou.

Obrázek odebrán.

Příběhy jsou potravou naší duše. Když je kniha dobře napsaná, příběh dobře vyprávěný, tak nám dají nahlédnout z jiného úhlu to, co už známe, objevit nějaké detaily, nějaké skryté mechanismy, které by nás jinak nenapadlo kolem sebe hledat. Existují velká vyprávění, která se stala ústředním příběhem nějakého společenství. Byla vyprávěna tolikrát, že formovala nebo dokonce ustálila jeho kulturu, filosofii, etiku.

Vánoce jsou svátky velkého příběhu, který se nevyčerpává papírovým betlémem. Příběhu, který stojí za to vyprávět a znova zaslechnout. Abychom objevovali jeho hloubku, jeho podstatu, nějaký jeho nečekaný rozměr. A stali se součástí jeho tradování a přesahu do našich životů. Někdy se vír událostí kolem nás točí tak rychle, že je ani nestíháme skládat do nějakého smysluplného celku. Jsme unavení a vyčerpaní. O to je cennější uvědomit si, že v pohybu je ještě větší příběh, který se nemění s každým kalendářním rokem, s každými volbami, se socioekonomickou krizí či válečným stavem, ba naopak, který v nich působí. Stojí za to během Vánoc naslouchat příběhu o betlémském dítěti, které rostlo ke kříži a skrze něj ke vzkříšení a stojí za to zkoušet ho vlastními slovy převyprávět třeba při rodinných setkáních…

A sejít se ve společenství, kde se z toho příběhu můžeme společně radovat, přemýšlet nad ním a nechat ho vstoupit do našeho života…Srdečně zveme k bohoslužbám.

vánoční požehnání

Požehnání Boha pečujícího Otce,

požehnání Syna z Marie narozeného

a požehnání svatého Ducha, který nás těší jako matka své dítě,